Две имена (и псевдоним):
Kатрин Ефтимова

Представи се с няколко думи:
Живея и работя във Виена. Родом съм от Варна. Обичам да рисувам истории с преплетени реални и фантастични елементи. Киноман съм. Много обичам книги (ох, фантастика!) и не мога да устоя на сладолед.

Какво си завършил/а?
Дизайн за архитектурна среда, и комуникационен дизайн.

Какъв е твоят професионален опит до тук?
Завършила съм училище и гимназия с профил изобразително изкуство. След това спрях да рисувам за известно време, докато открия разликата между изящно и приложно. Приложното беше моето! В университета в Турция имах прекрасен преподавател Еркут Терликсиз, който ме насочи към илюстрацията и от там започнах отново да рисувам и продължих да се развивам в тази насока. Работила съм с фестивалите Varna Jazz Days, Варналит. През 2023 излиза първата ми илюстрирана книга „Упупа Утъркули в света на изобилието“, с която спечелих голямата награда на Биенале на Илюстрацията 2024, София. А тази година едва преди няколко седмици излезе и втората ми книга - „Бръмбар с цип и бръмбар с копче“, текст: на Иван Раденков, от издателство „Мармот“.

Разкажи ни повече за твоята работа (стил, техника, интереси, начин на работа):
Рисувам и мисля разхвърляно. Работя с различни материали, от традиционно като акварел и акрил, през маркери и моливи, до дигитално на таблета. След това трябва да избера и да се съсредоточа на един вариант и от там да го работя в избраната техника и палитра. Бюрото ми винаги е пълно с материали. Подреждам го за пред гости. Героите и на двете книги са родени традиционно, но финалните рисунки за книгите са дигитални. В хаоса ми е нужно ми е да си налагам рамки, като например - сега ще рисувам само в този скицник, или сега ще направя този триптих от илюстрации, за да мога да завърша нещо. Когато рисувам, а и не само, винаги ми хрумват нови и нови идеи, и е важно да успея да се фокусирам върху текущия проект или няма да го завърша. Не съм си и представяла че мога да седна и да нарисувам цяла книга. А излиза, че е абсолютно възможно!

Изложби/участия/представяния/награди:
Подир думите – 19 български илюстратори на детски книги, Изложба, куратори: Свобода Цекова и Антон Стайков, Болоня 2025
Голяма награда - Биенале на Илюстрацията, София 2024
Самостоятелна изложба, Пи Букс, Варна, 2019
„Драконът“, Драматичен театър Стоян Бъчваров, Варна, Куратор: Димитър Трайчев, 2018
Триенале на сценичния плакат 2015/2018/2021
99 - изложба, Дом на архитекта, Варна 2017
А_DA, Архитектура, Констанца 2016
Неохраняема Зона, Contemporary Space, Варна, 2015
OneDesignWeek – „3 Любими“, Куратор Кирил Златков, Пловдив 2014
Неохраняема Зона Музей „Георги Велчев“, Варна 2014

Илюстрирани произведения:
„Бръмбар с цип и бръмбар с копче“, текст: Иван Раденков, издателство Мармот, 2025„Упупа Утъркули в света на изобилието“ текст: Таня Петкова, издателство Ясна Книга, 2023

Кой е любимият ти илюстратор?
Феличита Сала, Емили Хюз, Исабел Арсено, Люк Пиърсън, Антъни Браун, Джон Класен, Шон Тан и много други.

Коя е любима ти илюстрирана книга?
„При дивите неща“ на Морис Сендак.

Коя книга мечтаеш да илюстрираш?
„Цветята на малката Ида“ от Х. Андерсен, „Лъжливото овчарче“

Facebook/Instagram/друго:
https://www.instagram.com/katrineftimova/
https://www.facebook.com/katrin.eftimova 

А ето и някои от творбите на Катрин...

Добави коментар